Az utazás vajon drága vagy olcsó? Ez nézőpont kérdése, van akinek egy 200 ezer Forintos repülőjegy is sok, van akinek nem. Nem akarom meghúzni a vonalat a drága és az olcsó között, inkább leírom, hogyan lehet „olcsó” egy utazás:
- Időben el kell dönteni, ha tudod, hogy van pénzed és időd utazni, akkor dolgozz előre! Ne hagyj az utolsó pillanatra mindent, mert akkor drágább döntéseket hozol. Elfogynak az olcsóbb hotelszobák, elfogynak a repülőjegyek és minden ami csak kell ahhoz, hogy olcsó utad legyen!
- Ne bízz a gyűjtőoldalaknak, vannak olyan oldalak amik az összes hotelszobát/repülőjegyet/tranzitot megnézik helyetted és ajánlanak. Nos ezek az oldalak csak azokat ajánlják amihez érdekük fűződik, vagyis ha az X hotelszoba ajánlásából származik pénzbeli előnyük. Nem érdekli őket, hogy Neked olcsóbb legyen, az a lényeg, hogy nekik jó legyen. Ezért ezeket az oldalakat csak tájékozódásra használd, ha látsz egy hotelt ne legyél rest, hogy kikeresd Googleból közvetlen és nézd meg az árakat vagy ellenőrizz rá a booking.com -on vagy a hotels.com -on.
- Ugyanígy a repülőjegyekkel kapcsolatban se bízz a gyűjtőoldalakban, itt is keresd ki az adott légitársaság weboldalát és nézd meg mit ajánlanak, ne legyél rest regisztrálni és megnézni, hogy belépés után mit ajánlanak.
- Gyűjtsd a kilométereket a repülőtársaságnál, lehet, hogy sosem fogsz kapni egy első osztályt mert nem jön össze annyi pontod, de az biztos, hogy egy elsőbbségi (priority) szintet könnyen el tudsz érni.
- Gyűjtsd a hoteloldalaknál is az éjszakákat, én az utóbbi években a hotels.com -on legalább 15 vendégéjszakát gyűjtöttem be „ingyenesen”, aminél valójában persze az előző 10 éjszaka átlagárát kapom meg. Nyugodtan lehet kritizálni engem ezért, de a hotels.com és a booking.com -okat összehasonlítva az utóbbi picit olcsóbb, de én akkor is a hotels.com -ot választom mert pár ezer Forinttal több és megkapom a 11. éjszakát. Ha máshogy nem fogd fel előtakarékosságnak.
- Nézegesd a Tripadvisor és egyéb oldalakat a vélemények után, mert lehet, hogy egy olcsóbb szobát sikerült szerezned, de az is lehet, hogy klasszisokkal rosszabb mint egy drágább és így átverve érzed magad. Ezeken az oldalakon csak azon véleményeknek szabad hinned, akik bizony már jó pár hozzászólást írtak, nem pedig ez az első hozzászólásuk.
- Hagyd ki az utazási irodákat, ők a legdrágábbak, gondolkodjunk kicsit, az itthoni iroda minimum 10%-15%-ot rak az árra, egy kinti iroda ugyancsak 10%-15%-ot, ez már a harmada az árnak és akkor még nem is jutott az utazásra a pénzedből. Valóban kényelmesebb, hogy megcsinálnak helyetted mindent és Neked nem kell szervezkedni, bankkártyával fizetni a neten, kinyomtatni a repülőjegyet és sorolhatnám. Ez nagyon kényelmes, viszont drága is!
- Hagyd ki az utazási irodákat 2! Biztos vagyok benne, hogy ők nem olyan programokat szerveznek amik 100%-ban tetszenek majd és felesleges programokra kifizetni a pénzedet, na az az igazán drága!
- Keress kapcsolatokat, bizony, ez egy olyan iparág, hogy ha már ismersz egy idegenvezetőt, akkor ők ismernek továbbiakat és így megtalálhatod a megfelelő kapcsolatot. Segíteni fognak, hidd el, nem mindegyik fog pénzt kérni a segítségért és erre majd emlékezz, ha vissza kell adni.
- Keress kapcsolatokat külföldön, a külföldi országban található idegenvezetőket is jelöld be facebookon, ők is segíteni fognak ha bármit kell szervezni és ne feledd ilyenkor, ha egyből őket keresed meg akkor máris 1-2 utazási irodát kikerültél, olcsóbb lesz!
- Döntsd el mennyit akarsz költeni egy utazásra, annál nincs drágább mikor állandóan növekedik a keret és újabb és újabb összegeket kell bedobnod.
- Lehet, hogy drágább a szoba kicsit, de van benne reggeli! Mérlegeld, hogy Neked a kényelem a fontos vagy az olcsóság. Nincs annál rosszabb mint amikor még a reggelit is be kell szerezned és azután kell futkosnod, főleg olyan országban ami este sötétben még veszélyes is.
- Csipegess vacsorára! Nekem Japán volt olyan, hogy mindig annyira későig foglaltuk el magunkat, hogy már kimaradt a vacsora és nem volt idő rá. De semmi gond, mert mondjuk egy 7elevenben annyiféle és olcsó kaja volt, hogy hazafele mindig egy fél szatyor kaját vittünk és a szállodában csipegettünk, pl. leértékelt sushi tál, mert másnap már nem forgalmazhatták. Nagyon sok mindent meg lehet így kóstolni és lehet többet lát az ember, mintha megint leültünk volna egy tésztalevesre.
- Last-minute? Jó lehet, de nagyon olvasd el, hogy mit is veszel, mert nehogy valami olyat vásárolj ami később nem tetszik már annyira.
- Szerezz be mindent Te magad! Mondtam már, hogy a repülőjegyet és a hotelt meg tudod venni, nade itt nincs vége, ha autót akarsz bérelni vagy biztosítást kötni, akkor azt se csináld utazási irodákon keresztül! Meg tudod venni a neten, de még a helyi bérleteket is vagy közlekedési eszközökre a lehetőség is működik. Majdnem mindenhol van 24-72 órás bérlet, ami még múzeumokra is jó. De ha már szóba került Japán, akkor csak külföldieknek van egy bérlet, ami minden közlekedési eszközre érvényes, de ezt csak külföldről tudod megvenni.
- Közlekedésről jut eszembe, lehet, hogy a belvárostól 6 kilométerre olcsóbb a szállás de be is kell jutnod oda, ezért próbálj tájékozódni a neten, hogy melyik az olcsóbb, a hotel + közlekedés, vagy a belvárosban egy drágább hotel, ahonnan sétával eléred az összes látnivalót. Puszta józan ész!
- Ha utazol akkor gondolkodj! Nagyon fontos, sokszor látom, hogy fapados repülőkön az emberek ész nélkül veszik a kaját, italokat? Most komoly? Spórólunk az utazáson, a hotelen és mindenen, erre meg a fapados repülőkön meg ész nélkül vesszük a kaját. Nem egyszer voltam utazáson ahol sajnálták a normális étterem vacsorára a pénzt (vagy nem volt nekik erre már pénzük), de aztán a repülőn megittak 3db kávét és 2db szendvicset?! Gondolkodjunk!
- A víz, ez állandó kérdés hogyan lehet olcsó vizet venni. Mindenki mindenfélét ír, hogy a reptéren az újságosnál és az alsó sorban, vagy vigyen az ember üres pet palackot és majd a wc-be megtölti… előbbire azt tudom mondani, tökmindegy hol van az olcsó víz, keresd meg és nézd meg az árát, utóbbira meg azt tudom mondani, hogy aki azokban a mocskos wc-ben tölt a pet palackba folyóvizet, az lehet drágább lesz, mert elkap valamit. Vagy aki ezt írja az még nem volt mondjuk egy kathmandu-i reptéren a wc-ben, de még a pesti reptéren sem túl tiszta a wc. Én úgy gondolom inkább költsek a vízre 1 euróval többet, de legalább egészségesen térek haza és nem kell a gyógyszerre költenem, ez utóbbi meg elég drága, főleg külföldön.
A bejegyzés folyamatosan frissül, ahogy éppen eszembe jutnak a tippek. [2018.11.23.]